psychotronika, studium policealne, parapsychologia, hipnoza, terapie naturalne, doradztwo życiowe, czarodziej codzienny, astrologia, nlp, radiestezja, numerologia, medycyna naturalna

Kategorie
Aktualności
Aromaterapia
Anioły
Astrologia
Chirologia
Czakry
Feng Shui
Hipnoza
Huna
Magia
Medycyna naturalna
Numerologia
Parapsychologia
Odżywianie
Prawo Przyciągania
Psychologia
Pozytywne myślenie
Radiestezja
Reiki
Rozwój duchowy
Runy
Tarot
Sny
Ziołolecznictwo
Życie po życiu
Newsletter
Zarejestruj się jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach naszego portalu!

E-mail  
Zapisz się...
Wypisz się...
Warto zobaczyć
Karty
www.karty.studioastro.pl

Zdrowe odżywianie
www.odzywianie24.pl

Tania książka
www.taniucha.pl

Wydawnictwo Vital
www.wydawnictwovital.pl

Giełda książek
www.sprzedamksiazki.pl

Giełda podręczników
www.sprzedampodreczniki.pl

Prawo Przyciągania
www.sekret.studioastro.pl

Wygrać z nerwicą
wygracznerwica.blogspot.com

Statystyka
Osób online: 328
Artykułów: 1309
Linków: 13
Odwiedzin: 15.294.927
Taniec jako psychoterapiaKiedy taniec zaczyna być terapią, a kiedy nią nie jest?
Czy taniec artystyczny lub sportowy także pełni funkcje terapeutyczne?
Gdyby tak było, wszyscy wybitni tancerze, powinni być ludźmi szalenie rozwiniętymi emocjonalnie i zrównoważonymi psychicznie.
Czy jest tak rzeczywiście? Nie jest to pytanie, na które można łatwo i jednoznacznie odpowiedzieć.
Samo ćwiczenie ruchu tanecznego nie jest wystarczającym elementem, by taniec zaczął działać uzdrawiająco terapeutycznie.Choć z pewnością intensywny trening tańca, wzmacnia i kształtuje zarówno ciało jak i psychikę. Jednakże niekoniecznie będzie spełniał funkcje psychoterapii i pomagał w rozwoju emocjonalnym i duchowym. Dużo zależy od sposobu prowadzenia i podejścia do treningu.
Ruch wykonywany mechanicznie, jak w większości wypadków treningu sportowego, czy tanecznego, opartego na mechanicznym, przedmiotowym podejściu do ciała i treningu, nie rozwija świadomości uczuć, świadomości ciała – siebie i jego działanie terapeutyczno-rozwojowe, poza dobrym efektem kondycyjnym, sprawnościowym i fizjologicznym jest niewielkie.
Dopiero ruch wypływający organicznie z ciała, z jego wewnętrznych głębokich procesów, Ruch Autentyczny, jest tym co rozwija głęboką świadomość siebie i jest głęboko uzdrawiający w sensie emocjonalnym, uwalniania od napięć i zmienia podświadome wzorce reakcji.
Można osiągnąć biegłość ruchów tanecznych lecz nadal być nieświadomym swojego ciała i mieć problemy emocjonalne, co można potwierdzić na podstawie obserwacji życia wielu wybitnych tancerzy.
Na przykład, Emilie Conrad, była tancerka i twórca pionierskiej metody pracy z ciałem i ruchem Continuum, stwierdziła, że choć była tancerką i pięknie się poruszała, wewnątrz siebie, czuła się całkowicie zamrożona i dopiero zupełnie inny rodzaj treningu oraz podejścia do ciała i ruchu, pozwolił jej się uzdrowić i rozwinąć niezwykłe zdolności.
Tak więc, nawet wybitny tancerz może być osobą sprawną fizycznie, lecz może być jednocześnie nieświadomym swego ciała i mieć problemy emocjonalne, odczuwać zagubienie itd.
Tym, co czyni z tańca terapię jest rozwijanie świadomości ciała i świadomości swoich uczuć i ich wyrażanie. Większość technik terapii tańcem właśnie do tego prowadzi. Z drugiej strony większość tancerzy i trenerów tańca, jest tak skupiona na technice ruchu, że nie zwraca na inne aspekty uwagi. Dążąc do opanowania techniki i nauczenia się ładnej formy, gubią jedne z najbardziej terapeutycznych aspektów tańca. Nie jest to wyłącznie ich wina.
W naszej nastawionej na rozwój techniki kulturze, trening tańca jest przeważnie treningiem technik.
Jednostronny, mechaniczny trening technik tanecznych może nie tylko nie rozwijać świadomości uczuć, ale może być wykorzystywany jako ucieczka od swoich uczuć i problemów.
W terapii tańcem nie chodzi o piękno ruchu, czy mistrzowskie opanowanie techniki i formy, ale o rozwój zdolności odczuwania i wyrażania siebie oraz spotkania z drugim człowiekiem i grupą.
Istnieje wiele efektów wspólnych w praktyce tańca i terapii tańcem.
Poprawa sprawności ruchowej, rozwój poczucia własnej sprawności i panowania nad sobą, lepsza integracja psychofizyczna, odblokowanie przepływu energii.
Niektóre rodzaje uzdrawiającego tańca mogą przynosić jeszcze inne efekty, na przykład celem tańców rytualnych, bądź szamańskich może być nawiązanie kontaktu z duchami opiekuńczymi lub bóstwami, odpędzenie złych mocy, przywrócenie duszy, czy przeżycie proroczej wizji.
Tego typu cele towarzyszyły większości tańców etnicznych wywodzących się bezpośrednio od tańców szamańskich, przeprowadzanych w ważnych dla społeczności momentach. W niektórych społecznościach wiedza ta zaginęła, a w niektórych kultywowana jest do dzisiaj.
Terapia tańcem, która opiera się na koncepcjach zachodniej psychoterapii oparta jest na racjonalnych metodach rozwoju i terapii osobowości.
Szkoły terapii tańcem, które wykorzystują techniki tańców szamańskich, transowych i rytualnych można zaliczyć do nurtu transpersonalnej terapii tańcem.
Zawarty opis celów, cech terapeuty, procesu grupowego, formy i funkcji warsztatu, czy wreszcie przykłady zastosowania w różnych przypadkach, odnosi się głównie do metod terapii tańcem. Jednak może też dać ogólne pojęcie o uzdrawiającej sile tańca i związanych z nią zagadnieniach, które odnoszą się także do innych form uzdrawiających praktyk tanecznych.

Cele Terapii Tańcem

Wiele tradycji, czy podejść do terapii tańcem może formułować różne cele terapeutyczne. W zależności od stosowanych ćwiczeń i grupy, z którą się pracuje oraz od sposobu prowadzenia, osobowości i umiejętności terapeuty można osiągać odmienne rezultaty.
Judith Bunney, były prezes Amerykańskiego Stowarzyszenia Terapii Tańcem, podała w trakcie swoich warsztatów następujące cele stawiane terapii tańcem:
• Zwiększenie świadomości siebie i świadomości w relacji z innymi.
• Rozwinięcie poczucia zdrowych granic osobowości.
• Stworzenie akceptowalnych sposobów uwalniania fizycznego napięcia, niepokoju, stresu, stłumionych uczuć.
• Poprawa sprawności i organizacji ruchowej.
• Poprawa zdolności rozpoznawania i bezpiecznego wyrażania uczuć.
• Odkrywanie nowych wzorców ruchu, reakcji i możliwości alternatywnych zachowań.
• Poprawa uspołecznienia i interakcji.
• Tworzenie spójnej osobowości i integracja psychofizyczna.

Jak widać cele sformułowane w ten sposób wywodzą się z psychologicznych definicji zdrowia i terapii.

Jeżeli przez uzdrawiający taniec, oprócz terapii tańcem, rozumiemy także inne nurty, na przykład tańce duchowe – taniec Sufich, tańce Lamów Tybetańskich, Tańce Indian, wtedy do celów terapii tańcem możemy dodać także inne cele:
• Oczyszczenie i zrównoważenie swojego pola energetycznego.
• Podniesienie poziomu swej wibracji.
• Doświadczenie sacrum i duchowego przebudzenia.
• Rozwój duchowego potencjału człowieka.
W wypadku niektórych tańców rytualnych celem jest także:
• Nawiązanie kontaktu z bóstwem w celach rytualnych, religijnych lub magicznych.

Zarówno tańce duchowe jak i rytualne wykraczają poza obszar tradycyjnie zaliczany do psychologii, więc nie do końca można je zaliczyć do terapii tańcem w znaczeniu psychologii akademickiej. Jednak techniki wywodzące się z tańców duchowych i rytualnych, na przykład szamańskich, bywają stosowane na warsztatach psychologii transpersonalnej, można je więc zaliczyć do transpersonalnej terapii tańcem.
Efekty terapii tańcem

Praktyki terapii tańcem mogą być stosowane z dobrym skutkiem w bardzo wielu wypadkach. Jest tak dlatego, że ruch i rytm porusza najbardziej pierwotne i podstawowe obszary w ludzkim ciele i psychice. Poprzez ruchy ciała i muzykę, taniec wpływa na fizyczny, psychologiczny i duchowy aspekt człowieka. Terapia tańcem może poruszyć każdego kto jest w stanie i ma ochotę tańczyć. Dobre skutki w pracy z choreoterapią można osiągnąć pracując z: dziećmi autystycznymi, ofiarami nadużyć seksualnych, pacjentami psychosomatycznymi, kobietami po amputacji piersi, osobami uzależnionymi i podwójnie zdiagnozowanymi, chorymi na schizofrenię, weteranami wojennymi itd. Ponadto warsztaty terapii tańcem przynoszą dobre rezultaty w przypadku osób zainteresowanych samorozwojem oraz w pracy z osobami starszymi.

Zachęcamy również do zapoznania się z publikacjami Mateusza Wiszniewskiego.

Dodaj komentarz do artykułu...

Imię - nick (wymagane)


E-Mail (niewymagany)
Jeśli wpiszesz adres email wyświetli się on na stronie


Komentarz

Sklep
Astropiątki
Warsztaty
Patronaty
Twórczość
Do pobrania
Serwisy autorskie
Ciekawe linki
Ogłoszenia
O nas | Kontakt | Mapa strony | Ciekawe linki | Polityka prywatności i cookies


Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2005-2013 Pierwszy Polski Portal Psychotroniczny psychotronika.pl - Białystok.