psychotronika, studium policealne, parapsychologia, hipnoza, terapie naturalne, doradztwo życiowe, czarodziej codzienny, astrologia, nlp, radiestezja, numerologia, medycyna naturalna

Kategorie
Aktualności
Aromaterapia
Anioły
Astrologia
Chirologia
Czakry
Feng Shui
Hipnoza
Huna
Magia
Medycyna naturalna
Numerologia
Parapsychologia
Odżywianie
Prawo Przyciągania
Psychologia
Pozytywne myślenie
Radiestezja
Reiki
Rozwój duchowy
Runy
Tarot
Sny
Ziołolecznictwo
Życie po życiu
Newsletter
Zarejestruj się jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach naszego portalu!

E-mail  
Zapisz się...
Wypisz się...
Warto zobaczyć
Karty
www.karty.studioastro.pl

Zdrowe odżywianie
www.odzywianie24.pl

Tania książka
www.taniucha.pl

Wydawnictwo Vital
www.wydawnictwovital.pl

Giełda książek
www.sprzedamksiazki.pl

Giełda podręczników
www.sprzedampodreczniki.pl

Prawo Przyciągania
www.sekret.studioastro.pl

Wygrać z nerwicą
wygracznerwica.blogspot.com

Statystyka
Osób online: 324
Artykułów: 1309
Linków: 13
Odwiedzin: 15.295.859
Rozwój terapii tańcem


Rozwój terapii tańcem


Taniec towarzyszył ludzkości od zarania dziejów. Prawdopodobnie był jedną z pierwszych form grupowego ludzkiego działania i religijno-magicznych rytuałów. Pierwsi ludzie porozumiewali się za pomocą gestów i dźwięków i mogli się z łatwością wyrażać w tańcu.
Taniec był istotną formą praktyk religijnych i społecznych rytuałów w społeczeństwach pierwotnych. Wszelkie święta religijne, czy wydarzenia społeczne były połączone z grupowym tańcem.
Choć pierwotnie taniec był istotną formą religijnego i wspólnotowego życia, wraz z rozwijaniem się cywilizacji i umacnianiem patriarchatu, nastąpiło odejście od tańca.

Taniec zmienił swą funkcję.
W średniowiecznej Europie, na skutek potępienia przez Kościół cielesności, taniec został odsunięty na bok, jako forma wyrażania i wzmacniania ziemskich namiętności.
Ludzie oczywiście nadal tańczyli, ale były to jedynie tańce dworskie lub ludowe, mające bardziej formę tańców towarzyskich niż duchowych i uzdrawiających, jakie występują w kulturach pierwotnych.
Rozwój tańca współczesnego stał się możliwy dopiero po wyzwoleniu obyczajowym i po osłabieniu wpływów purytańskiej religii potępiającej cielesność i zmysłowość. Współczesna terapia tańcem narodziła się z połączenia idei i praktyk tańca współczesnego i różnych kierunków psychologii humanistycznej i psychoterapii, szczególnie tych zorientowanych na rozwój świadomości ciała i wyrażanie emocji. Wysoki poziom zamożności, swoboda obyczajów, różnorodność kultur, dynamicznie rozwijające się społeczeństwo, rozwój tańca współczesnego i psychoterapii stworzyły w USA warunki sprzyjające powstaniu terapii tańcem.
Terapia tańcem opiera swe ćwiczenia na założeniach charakterystycznych dla współczesnej psychoterapii i tańca.
Podstawowe założenie terapii tańcem to wzajemne powiązanie ciała i umysłu. Na tym założeniu opierają się wszystkie techniki i koncepcje terapii tańcem. Poprzez ruch ciała w tańcu możemy uwalniać zgromadzone w nim napięcia i poprzez to uwalniać stłumione emocje. Możemy wyrażać emocje doświadczając dzięki temu większej samoświadomości i samokontroli. Ponadto możemy także poprzez obserwacje ruchu osoby tańczącej i jego analizę dokładnie ją scharakteryzować i postawić jej trafną diagnozę.

Dlaczego ludzie współcześnie interesują się Terapią Tańcem

Oczywiście można powiedzieć, że ludzie tańczą, bo lubią. Z pewnością taniec może być doświadczeniem niezwykle przyjemnym, wręcz ekstatycznym, między innymi dlatego, że taniec może spowodować wydzielanie się endorfin.
Jednakże jest o wiele więcej powodów, dla których ludzie mogą się interesować terapią tańcem.
Wiele się pisze o rosnących problemach społecznych i psychologicznych nękających obywateli społeczeństw wysoko rozwiniętych: nadmiernym stresie, pośpiechu, rozpadzie rodziny, zanikowi więzi międzyludzkich, dehumanizacji, alienacji, niedorozwoju emocjonalnej inteligencji występującej równolegle z wysokim rozwojem intelektualnym. Naturalną reakcją na te zjawiska jest poszukiwanie kontaktu z naturą, większe zainteresowanie rozwojem emocjonalnym, poszukiwanie sposobów osiągania równowagi, możliwości odreagowania, poszukiwanie doświadczenia sacrum.
Najbardziej dramatycznym objawem negacji kultury konsumpcyjnej była związana z ruchem hippisów kontrkultura. Przełom w sposobie postrzegania i definiowania kultury Zachodu przez nią samą, zapoczątkowany przez kontrkulturę, nie skończył się wraz z osłabnięciem samego ruchu lecz kontynuował się, między innymi, w rosnącym zainteresowaniu grupami spotkaniowymi, psychoterapią i medytacją.
Terapia tańcem, zarówno wywodząca się z nurtu praktyki psychiatrycznej jak i ta bardziej nastawiona na pracę z ludźmi zainteresowanymi własnym rozwojem i otwarta na bardziej niekonwencjonalne i wykraczające poza ramy psychologii akademickiej koncepcje, odpowiada na wiele potrzeb ludzi wrażliwych i szukających równowagi emocjonalnej lub inspiracji w rozwoju osobistym.
Praktyka terapii tańcem może umożliwić rozładowanie stresu, rozwijanie świadomości i zdolności wyrażania uczuć – inteligencji emocjonalnej, poprawę relacji z ludźmi, lepsze samopoczucie w grupie. Niektóre techniki terapii tańcem mogą poprawić zdrowie, uwalniać od pozostałości traumatycznych doświadczeń czy prowadzić do przeżycia duchowych doświadczeń.

Różne aspekty terapeutyczne tańca

Taniec jest zjawiskiem złożonym i wieloaspektowym. Praktyka tańca działa na poziom fizyczny, emocjonalny, mentalny i duchowy. Różne kierunki terapii tańcem, różne rodzaje tańca, różne ćwiczenia mogą być wykonywane w odmienny sposób i przynosić odmienne skutki.

Zachęcamy również do zapoznania się z publikacjami Mateusza Wiszniewskiego.
Dodaj komentarz do artykułu...

Imię - nick (wymagane)


E-Mail (niewymagany)
Jeśli wpiszesz adres email wyświetli się on na stronie


Komentarz

Sklep
Astropiątki
Warsztaty
Patronaty
Twórczość
Do pobrania
Serwisy autorskie
Ciekawe linki
Ogłoszenia
O nas | Kontakt | Mapa strony | Ciekawe linki | Polityka prywatności i cookies


Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2005-2013 Pierwszy Polski Portal Psychotroniczny psychotronika.pl - Białystok.